10 zajímavých faktů o hubnutí

18. 1. 2020
Hubnete nebo plánujete hubnout? Seznamte se ze zajímavými fakty o hubnutí. Někdy i malé detaily mohou pomoci ve vašem úsilí dosáhnout vytoužené postavy, získat více sebevědomí a užívat si dlouhodobě udržitelné zdraví.

1. Prenatální stav

Těhotné ženy, které dramaticky přibrali, mohou mít v krvi vyšší množství glukózy a volných mastných kyselin, což může narušit běžné nastavení metabolických procesů a kontroly hladu u vyvíjejících se miminek. Ta mají až o polovinu vyšší pravděpodobnost, že budou v dospívání trpět nadváhou.

2. Spánek

Spánková deprivace narušuje hormonální rovnováhu a způsobuje snížení leptinu (hormon, který přináší pocit sytosti) a zvyšuje hladinu ghrelinu. Důsledkem je tedy fakt, že jíme, i když tělo prakticky nemá hlad. Kvalitní spánek je tedy jednou z nejlevnějších a nejpříjemnějších aktivit při hubnutí.

3. Partner

Hlídejte si nejen svou váhu, ale i tu svého partnera. Je prokázáno, že pokud je váš protějšek obézní, máte o 37% vyšší pravděpodobnost, že budete obézní také (v porovnání se stavem, kdy má partner normální váhu).

4. Koncentrace

Máte mentálně náročnou práci? Je prokázáno, že usilovné přemýšlení a koncentrace nespaluje kalorie navíc, ale stimuluje tělo, aby pociťovalo větší hlad. To vede k vyšší konzumaci jídla, až o 30% než je průměrná dávka.

5. Paměť

Úbytek váhy u lidí s nadváhou vede ke zlepšení mozkové aktivity. Ženy, které držely 6ti měsíční hubnoucí program, měly lepší výsledky testu paměti než před zahájením hubnutí. Průzkumy spojují obezitu se špatnou pamětí a to především u žen s tvarem těla „hruška“.

6. Sezení

Dlouhé sezení uvádí naše tělo do režimu „spánku“. Klíčové enzymy spojené s procesem spalování tuku jsou vyřazeny z činnosti. Dokonce ani 30ti minutové doporučené cvičení nevyrovná efekt 8 hodin sezení. Zkuste tedy v pracovní době tělo rozpohybovat alespoň během obědové pauzy.

7. Stres

Je prokázáno, že stresové situace vyvolávají chutě na potraviny, které mají vysoký obsah sacharidů a uklidňují stresové hormony. Ty jsou mimo jiné zodpovědné za ukládání tuku. Tento princip jsme podědili již po pravěkých předcích. V jejich případě byl totiž stres primárně spojen s nedostatkem jídla nebo nutností boje. Tělo v těchto situacích nutně potřebovalo extra zdroje energie, a proto tuk uložilo do podkoží. Pro hubnutí jsou tedy klíčové i relaxační techniky (jóga, procházka, dechová cvičení, masáže, atd).

8. Metabolismus

Výzkumy naznačují, že již 5ti kilový přírůstek váhy může zpomalit metabolismus, což je cesta do začarovaného kruhu – čím víc přibereme, tím více se zpomalí metabolismus a tím je těžší zhubnout.

9. Genetika

Vědci se domnívají, že existuje až stovka tukových genů odpovědných za obezitu. Jeden z nejvíce prozkoumaných se nazývá FTO a jeho kopie má až 16% populace. Negativní dopad těchto genů může být potlačen zdravou stravou a pravidelnou fyzickou aktivitou.

10. Tukové buňky

Počet tukových buněk zůstává stále stejný, a to i když radikálně zhubneme/přibereme. Nové tukové buňky se rodí během raného dětství, ale zdá se, že během adolescence tento proces ustává. Někteří lidé mají i dvojnásobek těchto buněk než je průměr (kolem 50 miliard).
Autor: Jitka Černochová
Blogerka, odbornice na superplodiny, výživu a zdravý životní styl.
Jednatelka společnosti DoktorBio s.r.o.
Sdílejte článek:
DoktorBio je česká firma působící na trhu od roku 2010.

Adresa:
třída Míru 60, 53002 Pardubice
IČO 28797086 DIČ CZ28797086

Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku, který vede Krajský soud v Hradci Králové, v oddílu C, vložce 27944

e-mail: info@matchaga.cz
tel.: +420 777 671 217
Doprava a platby
Pro dopravu našich produktů využíváme České pošty a kurýrní služby GLS. Cena dopravy je 89,- Kč pro celou ČR (včetně DPH). Pro objednávky nad 750,- Kč nabízíme dopravu zcela zdarma.

Svoji objednávku můžete platit dobírkou nebo běžnými online způsoby pomocí brány GoPay
Možnost odstoupení od smlouvy
Jako spotřebitel můžete od uzavřené smlouvy kdykoli odstoupit, a to až do uplynutí 14 dnů ode dne převzetí zboží.
Prosíme, obraťte se na nás emailem na adrese reklamace@matchaga.cz nebo postupujte podle našich Obchodních podmínek - body 6.1 - 6.8
Reklamace
V případě reklamace se na nás,
prosím, obraťte emailem na adrese reklamace@matchaga.cz
V nejbližší možné době Vás budeme kontaktovat.
Záruka na dodané zboží a reklamace se řídí podle zákona o ochraně spotřebitele a upravují je naše Obchodní podmínky v bodech 7.1 - 7.15
EET
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Povinnost online evidence v našem eshopu se vtahuje pouze na platby kartou.
0
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram