Proč omezit konzumaci kávy?

18. 1. 2020
Málo který nápoj přitahuje tolik protichůdných informací. Mnohé zdroje ji velebí jako lahodný povzbuzující prostředek, jiné naopak varují před negativními vlivy kávy její konzumace. Kde je tedy pravda? Daly by se zde uvést stovky čísel, informací a studií. Shrneme však ty nejzákladnější.

Nutriční hodnoty kávy

Podívejme se nejprve na složení kávy. Není třeba zmiňovat, že káva by měla být kvalitní, nejlépe z bio a fair trade produkce. Espresso (30 ml nápoje vzniklého ze 7 gramů mleté kávy) obsahuje pouze okolo 5 kalorií, malé množství sacharidů, tuků i bílkovin a cca 80 mg kofeinu. Z nutričního hlediska pro nás nepředstavuje kalorickou zátěž (pokud ho nemícháme s cukrem a smetanou). Nejkontroveznější složkou kávy je kofein.

Sporné benefity pití kávy a negativa kofeinu

Pozitivem pití kávy má být určité množství vitamínů a minerálů. Dokonce se uvádí, že průměrný Američan přijme nejvíce antioxidantů během dne právě z kávy a to z důvodu nízké kvality stravy.

Zde však nastává první „ale“ Problémem je, že káva narušuje zásoby a absorpci některých minerálů a vitamínů.

Především:

  • Kofein snižuje množství vápníku, které vstřebáváme ve střevě, a vyčerpává ten, který máme uložený v kostech. Obzvlášť ženy při menopauze by měly konzumaci kávy omezit.
  • Kofein může blokovat vstřebávání železa, manganu a zinku.
  • Kofein snižuje zásoby vitamínů B.
  • Kofein zvyšuje vylučování draslíku a hořčíku z těla.

Z toho je patrné, že ačkoliv pitím kávy do těla doplníme některé vitamíny a minerály, narušujeme rovnováhu ostatních.

Další negativa pití kávy

Problematické účinky pití kávy zahrnují překyselený žaludek, zvýšení krevního tlaku, narušení spánkových cyklů, hormonální výkyvy především inzulínu a kortizolu, a tím nechtěnou stimulaci nadledvinek, které jsou již tak přetížené.

Pozitivní účinky pití kávy

Přes řadu negativ je nutno říci, že káva má i svá pozitiva. Dle vědeckých studií může podporovat funkci jater, přispívat ke snížení rizika cukrovky, rakoviny střev a roztroušené sklerózy. Velmi často se také používá při bolestech hlavy. Až příště ucítíte nastupující bolehlav nebo migrénu, zkuste nejdříve sáhnout po šálku kvalitní kávy místo tradiční růžové pilulky.

Čím kávu nahradit, ale přitom zvýšit energii a koncentraci?

Jedním z řešení je japonský bio zelený čaj Matcha. Obsahuje až 130násobek antioxidační hodnoty běžného zeleného čaje (konzumuje se celý najemno namletý list, nikoliv pouze výluh z čajových lístků).

Jako všechny čaje tak i Matcha obsahuje kofein (1 porce cca 30 mg), ale v tomto případě pracuje synergicky z dalšími fyto nutrienty. Kombinace antioxidanty + amino kyseliny + kofein přináší neobvyklý efekt: schopnost soustředění a aktivity po dobu několika hodin (až 6), ale bez podrážděnosti a nervozity, kterou přináší kofein v kávě. Je to proto, že se molekuly kofeinu z Matchy váží k větším a stabilnějším molekulám (především katechiny), a ty se uvolňují do krve postupně. Matcha navíc obsahuje vzácnou amino kyselinu L-Theanin, který zvyšuje pozornost, působí na nervovou soustavu, uklidňuje ji, pomáhá nám nacházet kreativní řešení a zvyšuje aktivitu alfa vln v mozku.

Je tedy ideálním nápojem během hektického rána, ale i znaveného odpoledne, kdy vás trápí únava a ztráta koncentrace. Pokud chcete navíc podporovat svůj imunitní systém, můžete ochutnat unikátní produkt Matchaga, kombinující účinky japonské Matchy a finské Chagy.

Autor: Jitka Černochová
Blogerka, odbornice na superplodiny, výživu a zdravý životní styl.
Jednatelka společnosti DoktorBio s.r.o.
Sdílejte článek:
DoktorBio je česká firma působící na trhu od roku 2010.

Adresa:
třída Míru 60, 53002 Pardubice
IČO 28797086 DIČ CZ28797086

Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku, který vede Krajský soud v Hradci Králové, v oddílu C, vložce 27944

e-mail: info@matchaga.cz
tel.: +420 777 671 217
Doprava a platby
Pro dopravu našich produktů využíváme České pošty a kurýrní služby GLS. Cena dopravy je 89,- Kč pro celou ČR (včetně DPH). Pro objednávky nad 750,- Kč nabízíme dopravu zcela zdarma.

Svoji objednávku můžete platit dobírkou nebo běžnými online způsoby pomocí brány GoPay
Možnost odstoupení od smlouvy
Jako spotřebitel můžete od uzavřené smlouvy kdykoli odstoupit, a to až do uplynutí 14 dnů ode dne převzetí zboží.
Prosíme, obraťte se na nás emailem na adrese reklamace@matchaga.cz nebo postupujte podle našich Obchodních podmínek - body 6.1 - 6.8
Reklamace
V případě reklamace se na nás,
prosím, obraťte emailem na adrese reklamace@matchaga.cz
V nejbližší možné době Vás budeme kontaktovat.
Záruka na dodané zboží a reklamace se řídí podle zákona o ochraně spotřebitele a upravují je naše Obchodní podmínky v bodech 7.1 - 7.15
EET
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Povinnost online evidence v našem eshopu se vtahuje pouze na platby kartou.
0
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram